راهنمای کامل انتخاب برلیان برای حلقه نامزدی و حلقه ازدواج و سایر قطعات طلا

انتخاب بهترین برلیان یا سنگ جواهر به صرفه برای قطعه طلا

برلیان درست را انتخاب کنید!

از قدیم الایام برلیان معمولترین انتخاب هر زوج برای حلقه نامزدی یا حلقه ازدواج بوده است. یک انتخاب کلاسیک که در عین حال هیچوقت از مد نمی افتد. همچنین برلیان با دوام ترین و ماندگار ترین سنگ جواهر موجود روی کره زمین است.

فرق بین الماس و برلیان

اساسی ترین سوالی که در بین خریداران ایرانی مطرح است این است که فرق بین الماس و برلیان چیست؟ این سوال جواب بسیار ساده ای دارد: الماس و برلیان هر دو یک سنگ هستند. الماس یا همان برلیان مستحکم ترین عنصر کربنی با مقیاس سختی 10 و ارزشمند ترین سنگ دنیا می باشد. در حقیقت برلیان نام نوعی از تراش گرد الماس می باشد که در ایران به طور غلط بجای اسم الماس مصطلح شده است. در مرحله اول شما را با انواع اشکال تراش برلیان (الماس) آشنا میکنیم. سپس راهکار های صرفه جویی در قیمت برلیان را به شما یاد خواهیم داد تا شما تا 30% کمتر هزینه پرداخت نمایید. همچنین با دانستن نکاتی که در ادامه اشاره خواهد شد راه های کلاه برداری را برای فروشندگان خواهید بست.

الماس های برلیان پاک با قیمت مناسب

با انواع شکل های تراش برلیان (الماس) آشنا شوید.

الماس های برلیان پاک با قیمت مناسب

تراش های برلیان (الماس) چطور بوجود آمده اند و چرا الماس ارزشمند است؟

الماس یکی از قدیمی ترین سنگ های قیمتی کشف شده است که قدمت و ارزش آنرا می توان در آثاد ادبی کهن ملت های مختلف از جمله ایران دید. دلیل اصلی گرانقیمت بودن الماس، سوای کمیابی آن، سختی فوق العاده ماده تشکیل دهنده آن است که باعث می شود در گذر زمان به مانند مواد شفاف دیگر مانند شیشه دچار فرسایش، کدری و خط و خش نگردد. برلیان (الماس) به تنهایی سخت ترین ماده روی کره زمین است.

از سوی دیگر یکی دیگر از عوامل شاخص الماس ظریب شکست نوری آن است که باعث می شود الماس بوسیله ی تراش خوردن در زوایای خاصی درخشان ترین ماده ی غیر تابنده (بازتاب کننده) در جهان باشد که این میزان از آینه ایده آل نیز بسیار بیشتر است.

در طی گذران سال با پیشرفت علم اپتیک و گوهرتراشی تراش هایی با پایه و اساس علمی برای الماس اختراع شد که باعث میشود سنگ الماس بازتاب و درخشندگی حداکثری داشته و بعضا الگوهای بصری بسیار جذابی نیز در آن رویت شود. به عنوان مثال تراش برلیان درخشان ترین حالت تراش الماس می باشد که در عین حال پر فروش ترین تراش الماس در بازار جهانی می باشد.

نکات جالب توجهی در مورد تراش های مختلف برلیان (الماس)

75% درصد حلقه های ازدواج فروخته شده در کل جهان دارای الماس هایی با تراش برلیان هستند.

آخرین ورژن تراش برلیان در سال 1900 طراحی شده است.

تراش گرد یا برلیان, پر طرفدارترین تراش الماس

تراش پرنسس الماس از 76صفحه برش و صیقل خورده تشکیل شده است!

این تراش بعد از برلیان، پر فروش ترین تراش الماس می باشد.

تراش پرینسس یا پرنسس (اصطلاح اشتباه),

تراش اشر الماس از 58 صفحه برش و صیقل خورده تشکیل شده است!

این تراش پله ای در سال 1902 توسط برادران اشر اختراع شد.

تراش اشر مربعی,

یکی از قدیمی ترین تراش های الماس که قریب به 200 سال از اختراع آخرین ورژن های آن می گذرد.

این تراش گاها به نام تراش بالشی (به دلیل لبه های گرد و نرم تر آن) نیز شناخته می شود.

تراش کوشن,

این تراش دارای 70 صفحه برش و صیقل می باشد.

تراش رادیانت ترکیبی از تراش پله ای و برلیان است که گاها کمیاب و بسیار مدرن می باشد.

تراش رادیانت,

بطور معمول نسبت طول به عرض این تراش 1.5 می باشد. البته هیچ قانونی در هنر وجود ندارد.

تراش امرلد تراشی پله ایست، در تراش های پله ای تمرکز طراحی بر روی خاصیت منشوری و رنگین کردن بازتاب می باشد، برخلاف تراش برلیان که تمرکز روی روشنایی قطعه الماس می باشد.

تراش امرلد (زمرد) یا باگت,

دارای 56 صفحه تراش و صیقل است.

اوال نوعی تراش برلیان بصورت بیضی می باشد و درخشندگی بالایی دارد. هرچند امروزه این تراش کمی از مد افتاده است.

تراش اوال,

نسبت طول به عرض معمول الماس های مارکیز 1.75 یا 2.25 می باشد.

مارکیز در فرانسه به نام ناوت به معنای قایق کوچک نیز شناخته میشود.

تراش مارکیز,
راهنمای آموزشی انواع تراش الماس از جمله برلیان یا مارکیز یا باگت یا پرینسس و سایر شکل های الماس

بعد از آشنایی اولیه با انواع تراش برلیان (الماس) وقت راهنمای گام به گام خرید آن است

اولین قدم برای شروع خرید برلیان (الماس) انتخاب شکل آن است. اگر هنوز به نتیجه ای نرسیده اید شاید این نکته کمکتان کند: الماس برلیان با اختلاف محبوب ترین شکل الماس است که حدود 75% خرید و فروش های بازار از آن این نوع الماس است. البته که برلیان گرانترین نوع الماس نیز هست.

سایر شکل های تراش الماس

الماس پرینسس (یا به اشتباه پرنس) بازتاب زاویه دار و بسیار مدرنی دارد که در ترکیب با حلقه های طلای مدرن و ساده بسیار شیک و بروز می شود. پرینسس دومین شکل پر فروش الماس است. همچنین با صرف هزینه ی یک الماس برلیان میتوان الماس پرینسس بزرگتری خرید به این معنا که عملا ارزانتر است.

تراش کوشن یا بالشی انتخاب مناسبی برای حلقه های مدل قدیمی یا اولدفشن است که درخشش بی نظیر و کلاسیکی دارد.

تراش الماس رادیانت جایگزین بسیار خوبی برای پرینسس و کوشن برای افرادی است که الماس های مسطتیلی را می پسندند.

اشکال برش اشر و امرالد (باگت) تراش های ساده و پله ای هستند که شکست رنگ فوق العاده ای دارند و برای کسانی که به دنبال شکل ساده تری هستند انتخاب خوبی خواهد بود.

مارکیز، اوال و اشک تراش هایی از الماس هستند که کاملا متفاوت دیده خواهید شد و به دلیل کشیده بودن شکل این تراش ها باعث میشوند انگشتان شما بلندتر و لاغرتر دیده شوند. مارکیز ها و اشک ها با صرف هزینه یکسان از بقیه تراش ها درشت تر دیده می شوند.

الماس با شکل قلبی نیز بهترین انتخاب برای افراد شجاع و دارای شخصیت خاص و رمانتیک می باشد.

انتخاب سایز برلیان

در مرحله آخر برنامه ریزی برای انتخاب برلیان مورد نظر برای حلقه ازدواج شما نوبت به تصمیم گیری در مورد دو پارامتر اصلی انتخاب الماس یعنی اندازه برلیان و کیفیت برلیان می رسد. شما باید به این نتیجه برسید که با توجه به بودجه در نظر گرفته شده کدامیک برای شما مهمتر هستند؟ کیفیت الماس؟ اندازه الماس؟ یا چیزی بینابین؟ بسیاری از عروس و داماد ها از اندازه برلیان شروع می کنند چون بیشترین ویژگی ای از سنگ جواهر که به چشم می آید اندازه ی آن است. به خاطر داشته باشید قیراط (یا قیرات) معیاری برای سنجش وزن برلیان است ولی به طور تجربی و حدودی برای سنجش اندازه برلیان استفاده می شود. به خاطر داشته باشید به عنوان مثال یک الماس تراش مارکیز 1 قیراطی بزرگتر از یک الماس تراش برلیان 1 قیراطی دیده می شود. در عکس زیر شمایی از ابعاد حدودی الماس های تراش برلیان به میلیمتر و وزن آنها به قیراط را مشاهده خواهید کرد.

اندازه برلیان ها
تراش برلیان معمولیتراش با کیفیت (اکسلنت)

کیفیت تراش برلیان

مهمترین شاخصه کیفی یک الماس برلیان کیفیت تراش آن است که درخشندگی آن را تعیین می کند. اگر تراش یک برلیان با کیفیت نباشد آن برلیان بی روح و کم تلالو جلوه میکند و جذابیت زیادی ندارد و هزینه شما به هدر خواهد رفت. خوشبختانه آزمایشگاه ها و تکنیسین هایی وجود دارند که می توانند کیفیت یک برلیان را ارزش گذاری کنند. به خاطر داشته باشید تکنیسین های زیادی از جمله ما (تیم استودیو لاوین) می توانند شما را در امر کیفیت سنجی یا خرید برلیان شما کمک کنند. کیفیت تراش در برلیان بیشتر از تراش های دیگر الماس اهمیت دارد چون هدف اصلی تراش برلیان حداکثر نمودن درخشندگی سنگ الماس است.

توصیه ما به شما انتخاب کیفیت تراشی عالی (دو درجه پایینتر از بی نقص) است چون به نسبت هزینه پرداختی بهترین درخشندگی را خواهد داشت و با صرفه جویی در تراش میتوان الماس بزرگتری تهیه کرد. بهترین و با کیفیت ترین تراش برلیان که سوپر ایده آل می باشد به نام تیر ها و قلب ها نیز معروف است چون در درخشندگی بی نظیرش اشکالی شبیه تیر (پیکان) و قلب دیده می شود. در تصویر روبرو با حرکت دادن خط عمودی میتوانید تفاوت شماتیک یک تراش معمولی و یک تراش ایدآل را مشاهده کنید.

رنگ برلیان

رنگ برلیان عامل تاثیر گذاری بر قیمت و ظاهر یک الماس است. بر طبق استاندارد، رنگ الماس به ترتیب کیفیت و قیمت با حروف J,I,H,G,F,E,D مشخص میشود که از J که کمی حالت زردی دارد تا D که کاملا بی رنگ است دسته بندی می شود. هرچند قوه ی تشخیص رنگ افراد با هم متفاوت است، اغلب اوقات خریداران به سمت خرید برلیان های سفید تر می روند. تشخیص بی رنگ بودن یک الماس برای چشم آموزش ندیده بسیار سخت است به همین دلیل توصیه می کنیم الماس خود را از فروشنده ای با تجربه و تخصص درین زمینه تهیه کنید. لازم به ذکر است بیشتر الماس های خرید و فروش شده در بازار های جهانی بین گرید F و H صورت می پذیرد که متاسفانه در ایران به دلیل نا آگاهی مصرف کننده الماس های گرید J و I را به عنوان الماس پاک و سفید به خریداران برلیان می فروشند.

راهنمای آموزشی انواع تراش الماس از جمله برلیان یا مارکیز یا باگت یا پرینسس و سایر شکل های الماسراهنمای آموزشی انواع تراش الماس از جمله برلیان یا مارکیز یا باگت یا پرینسس و سایر شکل های الماس
راهنمای آموزشی انواع تراش الماس از جمله برلیان یا مارکیز یا باگت یا پرینسس و سایر شکل های الماسراهنمای آموزشی انواع تراش الماس از جمله برلیان یا مارکیز یا باگت یا پرینسس و سایر شکل های الماس

پاکی برلیان

یکی از عوامل مهم تعیین کننده قیمت برلیان میزان ناخالصی های میکروسکوپی الماس می باشد. این ناخالصی های هرچند کم، در درخشندگی و ارزش بازفروش برلیان شما تاثیر قابل توجهی دارند. طبق استاندارد دسته بندی میزان پاکی هر الماس به ترتیب SI2,SI1,VS2,VS1,VVS2,VVS1,IF,FL است که بیشترین ناخالصی در گرید SI2 و گرید FL (Flawless) بدون هیچگونه ناخالصی است. برلیانهای دو دسته پایین این دسته بندی ممکن است دارای ناخالصی هایی باشند که با چشم غیر مسلح قابل دیدن باشند.

پیشنهاد ما برای شما برای حداکثر کردن قدرت خرید و در عین حال حفظ زیبایی، انتخاب گرید VS2 یا SI1 می باشد. خرید الماس های FL به هیچ عنوان قابل توجیه نیست چون این گرید به دلیل رقابت هزینه ای بین کلکسیونر ها به صورت غیر منطقی بالاست و تشخیص اصالت آن نیز هزینه بر می باشد.

جمع بندی

علاوه بر راهنمایی های اشاره شده در متن توسط ما برای بهترین روش های انتخاب جهت کاهش هزینه و خریدی موفق برای تهیه بهترین برلیان برای حلقه ازدواج یا سایز زیورآلات شما، توصیه اکید می شود برلیان شناسنامه دار (با شناسنامه معتبر) تهیه کنید. البته که تایید اصالت شناسنامه و مطابقت آن با خود برلیان نیاز به تخصص خاصی دارد که مشاوران و گوهرشناسان در این زمینه می توانند به شما کمک کنند. برای خرید برلیان یا تایید اصالت برلیان خریداری شده توسط شما می توانید روی مشاوره تخصصی ما حساب کنید.

همچنین میتوانید در این لینک راهنمای کامل انتخاب حلقه ازدواج ما را مطالعه کرده و به میزان بیشتری در هزینه خود صرفه جویی کنید!

4/5 (3 Reviews)

About the Author:

کارشناس ارشد راه و ترابری، معمار و طراح طلا و جواهر با 10 سال سابقه طراحی و تاجر سنگ های قیمتی