قیمت طلا امروز و نحوه محاسبه اجرت خدمات طراحی طلا و جواهر

قیمت طلای روز

نکاتی هنگام خرید طلا

باید بدانید که طلای 24عیار طلای خام و خالص ترین طلا میباشد. در اصل طلا در فرم خام خود بسیار نرم است، بنابراین برای رسیدن به استحکام لازم با انوع فلزات دیگر ترکیب می شود.

درباره عیار طلا

طلای خام دارای عیار 24 است که برای زیورآلات مناسب نیست. اگر طلا دارای عیار 14 باشد این بدان معناست که اگر طلا به 24 قسمت تقسیم شود 14 قسمت آن طلا است و 10 قسمت آن فلزهای دیگر.

طلا و جواهرات در ایران با استفاده از طلای 18 عیار تهیه می شوند. بنابر این توضیحات مشخص می شود که هرچه عیار طلا بالاتر برود، آن طلا نرم تر و گرانتر می شود.

قبل از خرید طلا و جواهر با نشانه های عیار که روی طلا حک شده است آشنا شوید. غالبا روی زیورآلات طلا نشانه هایی که بیانگر عیار طلای به کار رفته است حک می شود. این نشانه معمولا روی قسمتی از طلا حک می شود که جلوی چشم نباشد. همان طور که گفته شد در ایران چون طلا 18عیار می باشد، شما باید دنبال عبارت 18k روی جواهر خود باشید. k درواقع اول کلمه ی Karat یا همان عیار است.

به وزن طلا و تاثیر آن روی قیمت طلا روز توجه کنید. معمولا طلا براساس گرم خرید و فروش می شود که هرچه وزن آن بیشتر باشد طبیعتا از قیمت بالاتری برخوردار می شود. توجه داشته باشید برای استفاده ی روزمره باید طلای ضخیمتری و سنگین تری خریداری کنید تا مقاومت بیشتری داشته باشد، بنابراین باید هزینه ی بیشتری پرداخت کنید.

قبل از خرید به رنگ طلایی که می خواهید خریداری کنید فکر کنید. مرسوم ترین رنگ طلا و جواهرات همان رنگ طلایی است. اما در بازار، جواهرات با پایه ی طلای سفید و رزگلد نیز وجود دارد. اما می توانید طلاهایی به رنگ قهوه ای، سبز و آبی نیز پیدا کنید که با تکنیکهای خاص آبکاری و طلاسازی به این رنگها در آمده اند.

قیمت روز طلا:

قیمت طلا برپایه همکاری بین اتحادیه طلا و جواهر با بانک مرکزی ایران مشخص می‌شود. همچنین تغییر در اوضاع سیاسی واقتصادی در آن دخیل می باشد، بطوری‌که همزمان با افزایش مشکلات و شوک های سیاسی قیمت طلا نیز بعلت پشتوانه بودن افزایش خواهد یافت. معمولاٌ در ایران مظنه طلا روز را براساس یک مثقال طلای ۷۰۵ یا ۱۷ عنوان می‌کنند که فروشنده می‌تواند آن را تبدیل به گرم و هر عیار مورد نیاز خود نماید. البته قیمت طلای ۱۸ عیار امروز آب شده نیز استفاده می‌گردد..

اجرت طلا:
به مقدار پولی که بابت هر گرم ساخت به کارگاه پرداخت می‌گردد، اجرت طلا می‌گویند. اجرت طلا کار به میزان پیچیدگی ساخت هر کار بستگی دارد. اجرت در جواهرسازی بعلت دقت زیاد کار و همچنین احتمال کسری زیادتر و استفاده از سنگ‌های قیمتی که احتمال شکستن آن وجود دارد، معمولاً بالاتر است. کارهای استدیو لاوین بدلیل حذف واسطه ها اجرت طلایی حدود 15 تا 30 درصد قیمت طلا (بسته به پیچیدگی محصول) دارد که با توجه به استفاده از ماشین آلات ایتالیایی و استاد کاران بی رقیب و برند صنعت طلای ایران هزینه تمام شده را در حد زیادی پایین تر از بازار طلا آورده است و میتوان آنرا در زمره طلای کم اجرت یا طلای بدون اجرت حساب کرد.

برای مثال کالکشن کارهای فانتزی از کارهای اجرت متوسط لاوین می باشد

همچنین کالکشن طرح های طلای ایرانی و اسلامی از کارهای با ارزش و گران قیمت می باشد.

سود فروش طلا:
عرف عام سود فروش طلا در بازار بین ۵% الی ۱۰% می‌باشد. استدیو لاوین از محاسبه ی سود طلا هر قطعه صرف نظر کرده است و صرفا هزینه طراحی طلا به عنوان حق الزحمه دریافت می گردد

مالیات:

مالیات طلای معمول دریافتی در بازار طلا 9% برای ارزش افزوده و 25% برای مالیات بر درآمد می باشد که استودیو لاوین از پرداخت مالیات معاف میباشد که هزینه تمام شده محصول را در حد زیادی پایین می آورد.

هزینه طراحی و مدیریت ساخت:

تنها اجرت دریافتی استودیو لاوین هزینه طراحی طلا می  باشد که با توجه به  پیچیدگی هر سفارش قابل مذاکره می باشد

برای مشاهده نمونه کارهای طراحی طلا و جواهر لاوین روی این لینک کلیک نمایید.

5/5 (3 Reviews)
2019-06-15T11:53:16+00:00

About the Author:

کارشناس ارشد راه و ترابری، معمار و طراح طلا و جواهر با 10 سال سابقه طراحی و تاجر سنگ های قیمتی